Plugins - Kirki Customizer Framework - Stable (latest release) - en to pl translation catalogue (132 entries)

note: translators: %s is the limit of selection number.
en: You can only select %s items
pl: Można wybrać tylko %s elementów

en: Defaults
pl: Domyślne

en: Wavy
pl: Faliste

en: Solid
pl: Jednolite

en: Font Color
pl: Kolor tekstu

en: Font Variant
pl: Wariant czcionki

en: 900 Italic
pl: 900 kursywa

en: 800 Italic
pl: 800 kursywa

en: 600 Italic
pl: 600 kursywa

en: 500 Italic
pl: 500 kursywa

en: 300 Italic
pl: 300 kursywa

en: 200 Italic
pl: 200 kursywa

en: 100 Italic
pl: 100 kursywa

en: 700 Italic
pl: 700 kursywa

en: Italic
pl: Kursywa

en: Regular
pl: Regularna

en: Select...
pl: Wybierz…

en: Miscelaneous
pl: Różne

en: Notifications
pl: Powiadomienia

en: Widgets
pl: Widżety

en: Taxonomies
pl: Taksonomie

en: Products
pl: Produkty

en: Social
pl: Media społecznościowe

en: Sorting
pl: Sortowanie

en: Posts
pl: Wpisy

en: Image Editing
pl: Edycja obrazka

en: Post Formats
pl: Formaty wpisów

en: Welcome Screen
pl: Ekran powitalny

en: Admin Menu
pl: Menu administratora

en: Don't show this again
pl: Nie pokazuj tego ponownie

en: Install Plugin
pl: Zainstaluj wtyczkę

en: Your theme uses a Font Awesome field for icons. To avoid issues with missing icons on your frontend we recommend you install the official Font Awesome plugin.
pl: Twój motyw używa pola Font Awesome dla ikon. Aby uniknąć problemów z brakującymi ikonami, zalecamy zainstalowanie oficjalnej wtyczki Font Awesome.

note: Description of the plugin
en: The Ultimate WordPress Customizer Framework
pl: Kompletny framework dla personalizacji WordPressa

en: Choose image
pl: Wybierz obrazek

en: No image selected
pl: Nie wybrano obrazka

en: Change image
pl: Zmień obrazek

en: Select image
pl: Wybierz obrazek

en: Line Through
pl: Przekreślenie

en: Overline
pl: Linia ponad

en: Underline
pl: Podkreślenie

en: Text Decoration
pl: Dekoracja tekstu

en: Google Fonts
pl: Kroje pisma Google

en: Standard Fonts
pl: Standardowe kroje pisma

en: %1$s or %2$s
pl: %1$s lub %2$s

en: Kirki fields should not be added on customize_register. Please add them directly, or on init.
pl: Pola Kirki nie powinny być dodawane do customize_register. Proszę dodawać je bezpośrednio lub do init.

en: We detected you're using Kirki\Compatibility\Init::get_variables(). Please use \Kirki\Util\Util::get_variables() instead.
pl: Wykryto użycie Kirki\Compatibility\Init::get_variables(). Proszę zamiast tego użyć \Kirki\Util\Util::get_variables().

note: translators: The field ID where the error occurs.
en: "output" invalid format in field %s. The "output" argument should be defined as an array of arrays.
pl: „output” ma nieprawidłowy format w %s. Argument „output” powinien być zdefiniowany jako tablica tablic.

note: translators: %1$s represents the field ID where the error occurs.
en: "partial_refresh" invalid entry in field %s
pl: "partial_refresh" nieprawidłowy wpis w field %s

note: translators: %1$s represents the field ID where the error occurs. %2$s is the URL in the documentation site.
en: Config not defined for field %1$s - See %2$s for details on how to properly add fields.
pl: Konfiguracja nie zdefiniowana dla pola %1$s - zobacz %2$s żeby poznać szczegóły jak prawidłowo dodawać pola.

note: translators: %s represents the field ID where the error occurs.
en: Typo found in field %s - setting instead of settings.
pl: Literówka w polu %s - ustawienie zamiast ustawień.

en: Default
pl: Domyślne

note: translators: The title.
en: Customizing &#9656; %s
pl: Personalizacja &#9656; %s

en: Customizing
pl: Personalizowanie

en: Off
pl: Wyłączono

en: On
pl: Włączony

en: Margin Bottom
pl: Margines dolny

en: Margin Top
pl: Górny margines

note: translators: %s represents the label of the row.
en: Add new %s
pl: Dodaj nowy %s

en: Width
pl: Szerokość

en: Word Spacing
pl: Odstępy między wyrazami

en: Auto
pl: Automatycznie

en: Important Upgrade Notice:
pl: Ważna uwaga przed aktualizacją:

en: No File Selected
pl: Nie wybrano żadnego pliku

en: Change File
pl: Zmień plik

en: Add File
pl: Dodaj plik

en: row
pl: wiersz

en: Select a Page
pl: Wybierz stronę

en: Initial
pl: Początkowo

en: Lowercase
pl: Minuskuły

en: Uppercase
pl: Majuskuły

en: Capitalize
pl: Kapitaliki

en: None
pl: żaden

en: Text Transform
pl: Przekształcenia tekstu

en: Text Align
pl: Wyrównanie tekstu

en: Justify
pl: Wyjustuj

en: Center
pl: Wyśrodkowanie

note: translators: %s represents the number of rows we're limiting the repeater to allow.
en: Limit: %s rows
pl: Limit: %s wierszy

en: Invalid Value
pl: Nieprawidłowa wartość

en: Ultra-Bold 900 Italic
pl: Ultra-Bold 900 italic

en: Ultra-Bold 900
pl: Bardzo gruba 900

en: Extra-Bold 800 Italic
pl: Extra-Bold 800 italic

en: Bold 700 Italic
pl: Pogrubione 700 kursywa

en: Bold 700
pl: Półgruby 700

en: Semi-Bold 600 Italic
pl: Semi-Bold 600 italic

en: Semi-Bold 600
pl: Lekko pogrubiony 600

en: Medium 500 Italic
pl: Medium 500 italic

en: Medium 500
pl: Lekko pogrubiony 500

en: Normal 400 Italic
pl: Normal 400 italic

en: Normal 400
pl: Podstawowe 400

en: Book 300 Italic
pl: Book 300 italic

en: Light 200 Italic
pl: Lekka 200 kursywa

en: Ultra-Light 100 Italic
pl: Ultra-Light 100 italic

en: Spacing
pl: Odstęp

en: Height
pl: Wysokość

en: Size
pl: Rozmiar

en: Font Style
pl: Styl kroju pisma

en: No Image Selected
pl: Nie wybrano obrazka

en: Remove
pl: Usuń

en: Change Image
pl: Zmień obrazek

en: Add Image
pl: Dodaj obrazek

en: Right
pl: Do prawej

en: Left
pl: Do lewej

en: Bottom
pl: Na dole

en: Top
pl: Na górze

en: Letter Spacing
pl: Kerning

en: Line Height
pl: Interlinia

en: Font Size
pl: Rozmiar liter

en: Font Weight
pl: Grubości kroju pisma

en: Font Family
pl: Krój pisma

en: Background Position
pl: Pozycja tła

en: Center Bottom
pl: Na dole na środku

en: Center Center
pl: Na środku pośrodku

en: Center Top
pl: Na górze na środku

en: Right Bottom
pl: Na dole po prawej

en: Right Center
pl: Na środku po prawej

en: Right Top
pl: Na górze po prawej

en: Left Bottom
pl: Na dole po lewej

en: Left Center
pl: Na środku po lewej

en: Left Top
pl: Na górze po lewej

en: Background Attachment
pl: Położenie tła

en: Scroll
pl: Przewijaj

en: Fixed
pl: Określone

en: Background Size
pl: Rozmiar tła

en: Contain
pl: Zawiera

en: Cover
pl: Okładka

en: Background Repeat
pl: Powtarzanie tła

en: Repeat Vertically
pl: Powtarzaj w pionie

en: Repeat Horizontally
pl: Powtarzaj w poziomie

en: Repeat All
pl: Powtarzaj wszystko

en: No Repeat
pl: Bez powtarzania

en: Background Image
pl: Obrazek tła

en: Background Color
pl: Kolor tła
